Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Úterý 23. duben 2019 (00:55 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Býk
Vojtěch - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Drak

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Boží muka

KULTURNÍ PAMÁTKA č. 1733

Boží muka

Tovární ul., parc.č. 560/3

Na hladkém hranolovém kamenném soklu osazen hranolový dřík s okosenými nárožími, miskovitě ukončenými. Na něm krychlový nástavec kapličky, členěný vpadlými čtvercovými poli a ukončený profilovanou římsou s půlkruhovým štítem a vloženou mušlí. Na třech stranách hlavice jsou vytesány reliéfy, na čtvrté již jen těžko čitelný nápis: chwalte pana boha/ za duszi/ leta 1. 5. 2. 7. / ten stwrtek po / svatych trzech / kralich zabit gest / tuto adam stolbassky z doloplaz. Reliéfy představují Ukřižování Krista s klečícím donátorem, renesanční kandelábrový motiv a kolčí štítek, který nese dva kosmé pruhy, v klenotu má helm a dvě ptačí hlavy za sebou, kolem dokola stylizovanou akantovou rozvilinu. Na dříku originálu dodatečně vytesaný letopočet 1883, pod nápisem 1802 Sloupová renesanční boží muka z roku 1527. Na místě stojící kopie z roku 1973, zhotovená Josefem Stárkem. Originál uložen v lapidáriu Vlastivědného muzea v Olomouci pod ev.č. L-68, č. 85/73.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Boží muka
AKTUALIZACE: Alena Janská (Infomorava.cz) org. 56, 29.03.2004 v 13:51 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Aprílové počasí jsou časy i nečasy.
Aprílové počasí je nad ženu vrtkavější.
V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde.
Na dubnové počasí je předem každá sázka ztracena.
Dubnové hřmění rozbíjí mrazy na mrazíky.
Bouřky v dubnu zvětšují mokré léto.
První bouřky se dostavují na křídlech jiřiček.
Přijde-li před Jiřím bouře, bude dlouho za kamny dobře.
Dokud není Jiří svatého, neboj se ty hada žádného.
Po svatém Jiří lezou hadi a štíři ze země a mají své právo.
 
23.4.1965: V SSSR byla vypuštěna spojová družice Molnija 1.
23.4.1971: 23. dubna byla s kosmonauty vypuštěna sovětská kosmická loď Sojuz 10, na oběžé dráze kolem Země se připojila k orbitální stanici, kam se kosmonauti přemístili a 23 dní pracovali. Při návratu na Zemi z lodi unikl vzduch a posádka zahynula.
23.4.2001: V Londýně pokračovalo výroční zasedání Rady guvernérů Evropské banky pro obnovu a rozvoj, které schválilo nový "pětiletý plán". Podle něj by se měla zvýšit její úvěrová angažovanost na území bývalého SSSR.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz