|
Hošťálkovy [ Město nebo obec ]Silnice z Krásných Louček vede údolím Kobylího potoka a osadou Kobylí okolo pily a rozsáhlého kamenolomu do Hošťálkov a dále do Vráclavku. Na levém břehu potoka tvoří vesnicí těsnou kulisu zalesněný svah Doubravy (533 m). na pravém břehu je poplorovná polní stráň, která se dále od údolí , mění v les. Tam je na hranici bývalého soudního okresu albrechtického kopec Lýsá (667 m) , shlížející na jich do údolí Krasovky. Z této strany stéká do Kobylího potoka jeho pravý přítok Kotel, nesoucí název osady, již protéká. Mezi obcí a vrchem Tříslovým (566 m) ležícím jihovýchodně patří k obci roztáhlý dvůr Hůrka. Ves je připomínána už v roku 1281. V roce 1578 se stala centrem nového panství, které vzniklo odtržením od panství linhartovského. Kolují domněnky, že Hošťálkovy navštívil Jan Ámos Komenský, když tu byli bydleli Skrbenští z Hřiště, kteří se hlásili k reformované víře. Hošťálkovický zámek byl terčem útoků zdejšího lidu proti majiteli panství hraběti Arcovi dne 1.listopadu 1848.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 10.10.2021 v 18:23 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Když dne ubývá, horka přibývá. Červenec nese parna, krupobití a medovice, jesti hojný na bouřky a vichřice. Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci v roce. Co červenec neuvaří - srpen nedopeče. Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče. Slunce peče - déšť poteče. Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití. Jaký červenec, takový leden. V červenci do košile rozdělej se, a vprosinci po uši oděj se! Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje.
|
|
Červenec 817: Charta divisionis imperii, zákon vydaný císařem Ludvíkem Pobožným o nástupnictví na trůn. Červenec 895: Odtržení Čech od Velkomoravské říše. Červenec 950: Boleslav uznal Otovu svrchovanost. Červenec 1241: Král Václav I. ustanoven císařem Friedrichem II. jeho zástupcem v říši. Červenec 1963: Na dráhu kolem Země byl uveden první synchronní satelit Syncom 2. Má oběžnou dobu 24 hodin 14 minut ve výši 36 000 km nad povrchem Země.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|